Lista wpisów
Lista wpisów

Stare odmiany jabłek - smak przeszłości.

02.11.2020
#BLOG
#JABŁKA

Stare odmiany jabłek - smak przeszłości.

Zapewne nie jeden z was pamięta jeszcze smak jabłek z rodzinnego sadu. Sięgali po nie wszyscy domownicy, były odpowiednikiem dzisiejszych wszechobecnych słodyczy a także orzeźwieniem w gorące dni. Owoce zbierało się prosto z drzewa a nawet z ziemi. Nikt nie przejmował się wtedy ich myciem czy, też tym, że są poobijane. Nie było to konieczne – były one wolne od jakiejkolwiek chemii. Wielkie drzewa starych jabłoni rodziły owoce nieregularnych kształtów, były trudne do obierania i wielu przypadkach owocowały co drugi rok, za to ich smak starsze osoby pamiętają do dzisiaj.

Dlaczego zrezygnowano z uprawy starych odmian jabłoni?

Stare odmiany jabłoni zaczęły stopniowo zanikać w miarę rozwoju sadownictwa towarowego. Przy masowej produkcji główny nacisk został położony na szybkość i efektywność uprawy. Ważny jest również efektowny wygląd, aby produkt przyciągał wzrok na półce sklepowej i kusił do zakupu. Mało kto zastanawia się jaką drogę przebyły jabłka zanim trafiły na sprzedaż. Zazwyczaj nie wiemy, że ich uprawa wiąże się z użyciem dużych ilości chemicznych oprysków, nawozów sztucznych oraz pestycydów.

Aby osiągnąć zamierzony efekt i jak największą opłacalność produkcji rozpoczęto kombinowanie przy uprawie jabłoni. Stare wielkie drzewa zostały zastąpione nowymi niskimi odmianami łatwymi do oprysków chemicznych i zbioru owoców. Rozpoczęto sztuczne krzyżowanie odmian aby uzyskać jak największy plon i najlepszy look - czyli wygląd owocu. Przemysłowe pakowanie wymusiło jeszcze dodatkowo jeden parametr, a mianowicie wielkość owocu. Najlepiej aby wszystkie owoce były jednakowej wielkości, wówczas można je pakować masowo na tacki styropianowe obciągnięte folią, aby pięknie prezentowały się na półce. Kosztem tych wszystkich działań był spadek jakości, autentyczności i smaku owoców. Doprowadziło to do powstania potocznego określenia "plastikowe jabłka z marketu", które kryje w sobie wiele prawdy. Niezależnie od odmiany smak jest natarczywie słodki, wielkość identyczna, mogą leżeć nawet miesiąc na półce - tak są zakonserwowane chemią że zepsucie im nie grozi, a do tego opakowane w tony plastiku i folii, która skończy swój żywot na wysypisku lub w oceanie za bliżej nieokreślony czas ale na pewno dłuższy od czasu naszego życia.

W Polsce nie jest jeszcze najgorzej, ale jeżeli ktoś próbował jabłko z autentycznego amerykańskiego marketu np. Walmart ten w pełni zrozumie określenie "plastikowe jabłka" 

Jakie jabłonie uprawiać na własnej działce?

Jeżeli w sklepach trudno jest kupić autentyczne, zdrowe jabłko to być może dobrym sposobem jest mikro uprawa we własnym ogródku lub na działce. Sadząc własną jabłonkę każdy chciałby mieć owoce ekologiczne i zdrowe, a więc nie stosujemy środków chemicznych ani sztucznych nawozów. Gdy nadchodzi jesień i czas zbiorów okazuje się, że owoców prawie nie ma, a wcześniej drzewko zostało zaatakowane przez dziesiątki szkodników i chorób jabłoni. Okazuje się, że mimo licznych krzyżówek genetycznych nowe odmiany nie są uodpornione na mróz, szkodniki czy choroby roślin i jeżeli chcemy cieszyć się swoimi owocami to bez chemii ani rusz. Jedynym sprawdzonym sposobem będą stare odmiany jabłoni które na przestrzeni wieków same wykształciły mechanizmy obronne przeciwko wszystkim zagrożeniom.

Oldskulowe jabłka znowu w modzie.

Jak to z modą bywa - zmienną jest.

Wiedzą o tym szczególnie panie. Czasami cichy znalezione w szafie mamy trafiają na top a te niedawno najmodniejsze wędrują na dno szafy. Podobnie stało się ze starymi odmianami jabłek. Przy wzrastającej świadomości konsumentów i trendowi zdrowego odżywiania coraz częściej odwracamy się od "plastikowych jabłek z marketu" i poszukujemy produktu o prawdziwym smaku, zdrowego i wolnego od chemii. Stare odmiany jabłek są coraz bardziej poszukiwane na rynku. Dzięki temu że stare odmiany jabłoni rosły w naszym klimacie od wieków były odporne na szkodniki, choroby jabłoni i surowe warunki pogodowe. Z powodzeniem rosły i plonowały w czasach gdy jeszcze nikt nie słyszał o chemicznych środkach ochrony roślin tak więc przez chwilę zapomniane teraz z powodzeniem mogą się cieszyć drugą młodością. Ponadto przeprowadzone badania udowodniły, że owoce starych odmian są dużo bogatsze w składniki odżywcze od owoców obecnych odmian. Jabłka starych odmian charakteryzują się wysoką zawartością związków antyoksydacyjnych, jak witamina C, antocyjany, fenole. Również zawartość składników mineralnych (Mg, Fe, Cu, Na P) i suchej masy w starych odmianach jest znacznie większa niż w tych obecnych.

Stare odmiany jabłek w LokalnychPrzysmakach

Już od dobrych kilku lat staramy się aby w naszej ofercie nie zabrakło dawno zapomnianych odmian jabłek. Nie jest to proste bo jabłoni tych jest niewiele, nawet w starych sadach. Plonowanie ich jest niewielkie a czasami plonują naprzemiennie co dwa lata. Niemniej jednak gdy kupujesz u nas regularnie na pewno trafiłeś w ofercie na

  • Papierówkę
  • Antonówkę
  • Kosztelę Malinową

Z odmian letnich. Czas ich dostępności jest bardzo krótki bo około 2 tygodni, ale kto szuka ten znajdzie. Jeżeli nie znasz smaku tych odmian to zapraszamy w przyszłym sezonie.

Z dawnych odmian zimowych znajdziesz u nas

Warto skosztować te stare odmiany i przypomnieć sobie smaki przeszłości. A może te oldskulowe odmiany zawładną twoim smakiem i powrócisz do nich na stałe. Nie są one tak słodkie jak obecne odmiany. Są nieregularne w kształcie, zabarwieniu i wielkości a jednak mają w sobie to COŚ, czego brakuje obecnym odmianom.