Perła Swoszowic - Woda która wspomaga trzustkę

Wszyscy zapewne znają legendę o groźnym smoku, który zamieszkiwał w jaskini u stóp wzgórza wawelskiego i nękał mieszkańców Krakowa. Smok Wawelski poradził sobie z całą armią rycerzy zwabionych przyrzeczeniem ręki córki króla Kraka w zamian za pokonanie smoka. Wybawicielem dla krakowian okazał się dzielny szewczyk Skuba, który nafaszerował uszytą przez siebie skórę owcy siarką wydobywaną w podkrakowskich Swoszowicach i podłożył smokowi do pożarcia. Smok po spożyciu kukły owcy wypełnionej siarką, próbował ugasić pragnienie pijąc wodę z Wisły, ale skończyło się to tragicznie dla niego, gdyż biedak po prostu pękł.

Krakowianie wierzą również, że zwycięstwo pod Grunwaldem stałoby pod znakiem zapytania gdyby nie siarka ze Swoszowic. Siarka ta była wykorzystywana do produkcji prochu, a armaty Władysława Jagiełły grzmiały zapewne dzięki niej. Po kopalniach siarki w Swoszowicach pozostały tylko porośnięte roślinnością pogórki, które są po prostu dawnymi hałdami powstałymi przy eksploracji złóż siarki. Również historyczne nazwy ulic: Borowinowa, Kąpielowa, Wczasowa, Szybisko czy Siarczki świadczą że przeszłość Swoszowic opierała się na złożach siarki. Natomiast wody lecznicze są do dziś największym skarbem uzdrowiska. O ich unikalnych właściwościach decyduje wysoka zawartość siarki - pod tym względem źródła swoszowickie klasyfikuje się na piątym miejscu na świecie

Uzdrowisko w Swoszowicach

Uzdrawiającą moc tutejszych wód odkryto wieki temu - pomagały zwierzętom i ludziom. O ich skuteczności świadczy fakt, że w okresach epidemii dżumy krakowianie, którzy chronili się przed "czarną śmiercią" w Swoszowicach - przeżyli. Rok 1811 uznaje się za oficjalne otwarcie uzdrowiska. Powstał wówczas pierwszy zakład kąpielowy, funkcjonujący zresztą do dziś. W drugiej połowie XIX wieku duży wkład w rozbudowę Swoszowic włożył dr Józef Dietl. Wybudowano linię kolejową do uzdrowiska, nowe zakłady kąpielowe, łazienki, pawilony dla kuracjuszy. Codziennie spod kościoła św. Wojciecha w Rynku Głównym omnibusy robiły 18 kursów do uzdrowiska.

Istnieją dwa ujęcia wody mineralnej - znajdujące się na terenie Parku Uzdrowiskowego źródło "Zdrój Główny" oraz źródło "Napoleon". Wykorzystywane dotychczas do celów leczniczych jest źródło "Zdrój Główny". Nominalna wydajnośc źródła wynosi 7,2 m/godz. Jest to artezyjska studnia szybowa o gł. 10,2 m. Na podstawie 100 letniej obserwacji stwierdzono stały niezmienny skład chemiczny jak również stałą wydajność źródła. Stosowana w lecznictwie w Uzdrowisku Swoszowice woda mineralna jest unikalna w skali europejskiej i odznacza się szczególnymi właściwościami leczniczymi. Wykonuje się tu około 18 tys. kąpieli rocznie.

Kąpiele siarczkowe zbawienne w leczeniu narządów ruchu

Swoszowickie wody siarkowe szczególnie nadają się do leczenia schorzeń reumatycznych i schorzeń pourazowych narządu ruchu. Efekty terapii zaskakują efektywnością, gdyż poprawa występuje średnio u 85 proc. leczonych przypadków. Wskazania do kąpieli to między innymi: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne oraz łuszczycowe zapalenie stawów i wiele innych schorzeń reumatycznych. Wskazaniem są również stany pourazowe stawów i kości, stany pourazowe tkanek miękkich, osteoporoza. W chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, w rwie kulszowej i ramiennej, a także osteoporozie i niektórych schorzeniach neurologicznych stosuje się również zabiegi borowinowe w postaci kąpieli i okładów.

Woda mineralna z wysoką zawartością siarczanów

Poza zewnętrzym użyciem wód leczniczych ze Swoszowic na terenie uzdrowiska przy ul. Kąpielowej istnieje ujęcie unikalnej, naturalnej wody mineralnej “Perła Swoszowic”. Posiada ona wysoką mineralizację, korzystną dla profilaktyki zdrowotnej. Ogólna mineralizacja „Perły Swoszowic” wynosi 2465 mg/l, w tym znaczące dla zdrowia są takie składniki jak: siarczany w ilości 1425 mg/l oraz wapń w ilości 651,3 mg/l. Siarczany w obecności kationu wapniowego obniżają poziom cukru we krwi i moczu, wpływając korzystnie na aktywność insuliny w początkowych i średnich stanach cukrzycy. Jest to związane z ich wpływem na wzmożoną czynność wydzielniczą trzustki, co powoduje mniejsze zapotrzebowanie na insulinę egzogenną, ponieważ wzrasta działanie insuliny endogennej. Siarczany stymulują przemianę materii, zwiększają wydzielniczość wątroby i żółci. Działają też korzystnie w stanach zapalnych dróg moczowych i przy chronicznych stanach nieżytowych jelit.

Siarka - pierwiastek niezbędny do życia

Siarka, jako pierwiastek  znajduje się na 5 miejscu na liście składników niezbędnych nam do życia. Wiąże metale ciężkie i nikotynę, ułatwiając ich wydalenie z organizmu. Siarka jest podstawowym składnikiem mazi stawowej. Jej zasoby muszą być stale odnawiane. Ten składnik działa przeciwzapalnie i ułatwia regenerację chrząstki. Ponadto w przypadku ludzi starszych pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek i szczególnie często mamy do czynienia z jego niedoborem. To z kolei wywołuje różnorodne, niekiedy bardzo ciężkie zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

„Perła Swoszowic” - działanie lecznicze i profilaktyczne

„Perła Swoszowic”, która zawiera w dużych ilościach siarczany i wapń, będzie działała na organizm zdrowotnie i profilaktycznie. Zdrowotnie, gdyż będzie wspomagała leczenie podstawowe, a profilaktycznie, gdyż wpływając korzystnie na metabolizm zabezpieczy przed wystąpieniem różnych schorzeń. Szczególnego znaczenia profilaktyczno-zdrowotnego nabiera jednoczesne połączenie w wodzie siarczanów i wapnia, co ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spadek poziomu cukru we krwi po stosowaniu wód siarczanowo-wapniowych wynosi średnio od 20 do 30 proc. i utrzymuje się 4-5 godzin. Z dotychczasowych obserwacji i doświadczeń wynika, że po systematycznym stosowaniu „Perły Swoszowic”, w ciągu kilku miesięcy obniża się poziom cukru we krwi i moczu nawet o połowę.

Jednym z najważniejszych parametrów wody jest jej pH. To odczyn decyduje czy wypita woda zneutralizuje kwasy i będzie poważnym narzędziem w przywracaniu równowagi w naszym organizmie czy też jeszcze bardziej go zakwasi. (Poniżej 7 to odczyn kwasotwórczy. 7 to odczyn obojętny. a powyżej 7 to odczyn zasadotwórczy). Odczyn poszczególnych narządów w naszym ciele jest różny ale najbardziej miarodajna jest krew - jej najzdrowsze pH to 7.36. Woda jaką spożywamy na co dzień powinna mieć pH o wartości przynajmniej 7.4. Woda “ Perła Swoszowic “ posiada PH – 7,59 i niezależnie od swoich właściwości leczniczych może być spożywana jako woda mineralna codziennego użytku. Litr wody Perła Swoszowic zawiera następujące kationy i aniony: wapniowy Ca 651,30 mg chlorkowy CL 115,20 mg sodowy Na 46,67 mg fluorkowy F 0.11mg wodorowęglanowy HCO 187,90 mg żelazowy Fe 0.07 mg siarczanowy SO 1425.00 mg selenowy 0.01 mg magnezowy Mg 18,23 mg litowy Li 0.01 mg.

„Perła Swoszowic” - gdzie kupić?

Z uwagi na bardzo ograniczoną wydajność ujęcia wody “Perła Swoszowic“ jest niedostępna w powszechnej sprzedaży w handlu. W Lokalnychprzysmakach można ją zamówić z dostawą do domu na terenie Krakowa. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Należy jednak pamiętać że w jednej przesyłce można zamówić jednorazowo maksymalnie 20 szt wody ze względu na wagę przesyłki.

Przejdź do produktu "Perła Swoszowic"