Lokalneprzysmaki czy Lokalnyrolnik? Który portal wybrać? Podstawowe różnice, zalety i wady.

Bardzo często dzwonicie do Lokalnychprzysmaków i pytacie o Lokalnegorolnika. Znaczy to że mylą wam się obydwa te portale których filozofią działania jest dostarczanie do was lokalnych produktów. Aby usystematyzować to zagadnienie postanowiliśmy w syntetyczny sposób zebrać i pokazać wam różnice pomiędzy portalami w celu świadomego wyboru, który sposób zakupu jest dla was wygodniejszy i korzystniejszy.
Zacznijmy od historii
Lokalneprzysmaki wystartowały we wrześniu 2012r co oznacza że już od ponad 5 lat dostarczają do was lokalne produkty. Najpierw na terenie Krakowa a pół roku później z inicjatywy samych konsumentów rozpoczęły dostawę na terenie całej Polski. Lokalnyrolnik wystartował w maju 2014r. od Warszawy, poszerzając stopniowo działalność o kilka dużych miast w Polsce.
Filozofia działania
Obydwa portale mają zbliżoną filozofię działania. W dobie postępującej globalizacji i zalewu rynku wysokoprzetworzoną, przemysłową żywnością, zakup świeżej, zdrowej, lokalnej żywności stanowi duży problem dla mieszkańców szczególnie większych miast. W związku z tym obydwa portale postanowiły zająć się stworzeniem dystrybucji lokalnej i ekologicznej żywności od niewielkich gospodarstw rolnych i rzemieślniczych zakładów produkcyjnych na terenie aglomeracji miejskich. Żywność ta produkowana w niewielkich ilościach, często ręcznie, znacznie różni się od tego co możemy dostać w każdym sklepie. Przede wszystkim lokalny wytwórca, rzemieślnik czy rolnik dbają osobiście o jak najwyższą jakość produktu. Produkty nie są anonimowe zawsze można sprawdzić gdzie zostały wyprodukowane i w odróżnieniu od wyrobów wielkoprzemysłowych nie zawierają lub zawierają tylko w niewielkim stopniu środki chemiczne, polepszacze smaku i wypełniacze.
Sposób działania
Lokalneprzysmaki - zamówienie składa się na portalu lokalneprzysmaki.pl jak w każdym sklepie internetowym. Zamówione produkty na terenie Krakowa dostarcza Kurier Lokalneprzysmaki, na terenie całego kraju kurier UPS. Czas dostawy wynosi w Krakowie do 48 godz. jeżeli nie zamawiasz specjalnych produktów nie dostępnych codziennie. Lokalneprzysmaki zawsze dostarczają produkty bezpośrednio pod wskazany przez ciebie adres. Może to być twoje mieszkanie zakład pracy lub inne. Wysyłki w każdy zakątek Polski realizuje kurier UPS z tym, że produkty wrażliwe na temperatury : nabiał, wędliny, ryby - należy zamawiać w okresie letnim w opcji opakowanie termoizolacyjne które daje gwarancję, że produkt dotrze do ciebie świeży. Czas dostawy od momentu wysyłki wynosi max. do 24 godz.
Lokalnyrolnik - tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Aby złożyć zamówienie należy zapisać się do grupy zakupowej. Aby wpisać się do grupy zakupowej należy na portalu lokalnyrolnik.pl wpisać swoje miasto lub kod pocztowy a geolokalizacja proponuje tę najbliższą twojemu adresowi. Gdy wpiszesz swoje miasto w którym Lokalny Rolnik nie działa dostaniesz informację o braku możliwości zapisu co oznacza, że zasięg tego portalu jest narazie bardzo ograniczony i skupia się na kilku największych aglomeracjach. Zamówione produkty przywożone są raz w tygodniu do tzw. koordynatora grupy zakupowej do której się zapisałeś i musisz udać się osobiście na miejsce odbioru po produkty.
Lokalność produktów
Lokalneprzysmaki zgodnie z ideą locavore posiadają w swojej produkty wytworzone maksymalnie 100km od miejsca konsupmcji. Czyli są to przysmaki z Małopolski wyprodukowane przez lokalne gospodarstwa rolne oraz lokalnych mistrzów z okolic Krakowa. Oferta jest szeroka i zawiera wszystkie podstawowe grupy produktowe od warzyw,owoców, nabiału , wędlin, mięsa, drobiu, ryb, miodów, soków, przetworów,olejów do przypraw czy zakwasów zup i pieczywa. Są to lokalne przysmaki zarówno z gospodarstw certyfikowanych ekologicznie jak i z niewielkich gospodarstw zrównoważonych nie używających chemicznych środków ochrony roślin i nawożących swoje uprawy z umiarem. W sezonie zimowym w ofercie Lokalnychprzysmaków można znaleźć eko cytrusy z certyfikowanej farmy ekologicznej na Sycylii.
Lokalnyrolnik posiada szerszą ofertę lokalnych produktów z terenu całej Polski. Zamawiając np. w Poznaniu masz do wyboru kilkudziesięciu producentów z których jednak tylko mniej niż połowa pochodzi z wielkopolski. Pozostałe produkty pochodzą z całego kraju i gdy dotrą do ciebie pokonają bardzo wiele żywnościokilometrów będąc kilkukrotnie przeładowywane, co nieco się kłóci z ideą lokalności produktu. Szeroki wybór oferowanych produktów to niewątpliwie zaleta lokalnegorolnika ale trzeba pamiętać że spożywane produkty najlepiej smakują wtedy gdy są wytworzone jak najbliżej twojego miejsca zamieszkania i takie wybierać z oferty.
Logo
Loga obu portali są zaskakująco podobne. Zważywszy że Lokalneprzysmaki są dwa lata starsze nie ma wątpliwości kto się na kim wzorował. Warto je jednak rozróżniać aby nie było nieporozumień.
Ceny
Zarówno Lokalneprzysmaki jak i Lokalnyrolnik posiadają w swojej ofercie część produktów pochodzących od tych samych dostawców. Porównajmy kilka cen tych samych produktów oferowanych na obu portalach.
Porównanie cen w Lokalnychprzysmakach i Lokalnymrolniku
Lokalneprzysmaki |
Lokalnyrolnik |
Pietruszka 1kg Warzywa od Zbrojki- 7,50 zł | Pietruszka 1kg Warzywa od Zbrojki - 10zł |
Burak 1kg Warzywa od Zbrojki - 2,95 zł | Burak 1kg Warzywa od Zbrojki - 3,50zł |
Jogurt Łemkowyna 280g Dominik - 1.99 zł/szt | Jogurt Łemkowyna 280g Dominik - 2,50zł/szt |
Bundz wędzony Sery Podhalańskie - 33zł/kg | Bundz wędzony Sery Podhalańskie - 40zł/kg |
Poziom cen ustalono na koniec listopada 2017 na stronach obu portali. Jak widać z tabelki powyżej poziom cen na obu portalach znacznie się różni. Ceny identycznych produktów w Lokalnychprzysmakach są niższe o ok 30%. Skąd biorą się takie różnice cen - to proste. W Lokalnymrolniku jak wczytacie się dobrze w regulamin ( punkt 8.2) występują prowizje dla administratora systemu- 12,3%, wynagrodzenie dla koordynatora grupy zakupowej, a również trzeba te produkty transportować czasami na wielkie odległości co nie jest tanie. W Lokalnychprzysmakach które działają prawdziwie lokalnie jest nieskomplikowany system zamówień, brak koordynatorów i zbędnej administracji więc i poziom cen jest przystępniejszy dla każdego świadomego konsumenta.
Podsumowanie
Czy warto korzystać z zakupów w Lokalnychprzysmakach i Lokalnymrolniku?
Oczywiście że warto. Oba portale mają swoje systemy działania i wzbogacają raczkujący dopiero w Polsce system dystrybucji lokalnych produktów których zakup na chwilę obecną w tradycyjnych sklepach jest bardzo ograniczony i niedoskonały. Są wprawdzie tzw. sklepy ze zdrową żywnością ale w większości oferują zagraniczne produkty z certyfikatami eko których ceny zwalają przeciętnego Kowalskiego z nóg, są również kooperatywy które w wyniku inicjatywy oddolnej konsumentów starają się na własną rękę zaopatrywać w lokalne produkty z najbliższej okolicy. Działalność kooperatyw jest chwalebną inicjatywą ale trzeba sobie zadać wiele trudu i stracić wiele cennego czasu aby pozyskać prawdziwie lokalne produkty w dobrych cenach . Są one dobre dla działaczy społecznych dysponujących czasem i chęciami. Dla zapracowanych i nie mających czasu konsumentów powstały Lokalneprzysmaki i Lokalnyrolnik.
Obydwa systemy dostarczania lokalnych produktów mają swoje zalety i wady. To co dla jednych jest wadą w Lokalnychprzysmakach może dla drugich być zaletą, to samo dotyczy Lokalnegorolnika. Dobrze więc, że obydwa systemy funkcjonują na wymagającym rynku i ciągle się doskonalą. Polecają coraz szerszy asortyment, reagują na potrzeby konsumenta i są prawdziwym pomostem pomiędzy lokalnymi rolnikami i wytwórcami a świadomymi konsumentami poszukującymi tego typu produktów. Partnerstwo pomiędzy rolnikiem a konsumentem stwarza taką sytuację w której wygrywają obie strony: rolnicy i wytwórcy dostają za swoje produkty godziwą cenę, przez pominięcie łańcucha pośredników w sklepach stacjonarnych i dystrybucji a konsument otrzymuje przez ograniczenie kosztów tańszy produkt niż na półce sklepowej.
Gdzie kupować lokalne produkty?
Na to pytanie musicie sami sobie odpowiedzieć. Zależy to od wielu czynników i punktów widzenia. Jedni lubią działać inni preferują wygodę. Mieszkacie w różnych miejscach w których dostępność produktów jest dobra lub słaba. Wielu ma rodzinę lub znajomych na wsi gdzie można pozyskać naprawdę wspaniałe produkty. Więc na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi a powyższa analiza ma na celu jedynie przybliżyć i pokazać ci różnice pomiędzy najlepszymi, dostępnymi w sieci systemami sprzedaży.