Jej wysokość Czereśnia

Któż z nas nie lubi czereśni?
To drugi z owoców sezonowych po truskawkach najchętniej spożywany owoc w naszym kraju. Sezon na czereśnie jest krótki więc należy go dobrze wykorzystać, spożywając surowe owoce jak i przygotowując z nich doskonałe przetwory które pozwolą go przedłużyć .
- Jedz czereśnie, aby być pięknym i młodym. Systematyczne ich jedzenie sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i jędrna. Mają właściwości pobudzające wzrost cebulek włosowych i odmładzające tkanki. Dzięki obecności bioflawonoidów czereśnie, zwłaszcza czerwone, są zaliczane do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i dzięki temu spowalniają procesy starzenia się skóry, a cera staje się wyraźnie młodsza i świetlista.
- Mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe dzięki zawartych w nich silnym barwnikom zaliczanym do grupy antocyjanów. Im ciemniejszy kolor owoców tym większa ich ilość. Ponadto mają doskonały wpływ na wzrok – wzmacniając naczynia krwionośne gałki ocznej, a także stymulując wydzielanie rodopsyny – substancji odpowiedzialnej za lepsze widzenie po zmroku.
- Poprawiają krążenie, pomagają przy dolegliwościach serca i wątroby. Odmiany czerwone szczególnie wskazane są dla osób cierpiących na nadciśnienie. Dieta czereśniowa może znacznie je obniżyć i znormalizować. Potas przyczynia się do usuwania z organizmu nadmiaru soli, dlatego te owoce korzystnie wpływają na układ krążenia
- Owoce te są zasadotwórcze i odkwaszają organizm, doprowadzając go do równowagi kwasowo zasadowej. Regulują też apetyt, dlatego dobrze jest zachęcać do ich jedzenia dzieci-niejadki.
- Usprawniają perystaltykę jelit i przyspieszają tempo trawienia, a także przyspieszają usuwanie produktów przemiany materii, zmniejszają zaparcia i działają lekko przeczyszczająco.
- W czereśniach jest więcej jodu niż w rybach. Porcja czereśni dostarcza dużej dawki jodu (274 mg w 100 g), którego te smaczne owoce mają więcej niż dorsz i wiele innych ryb morskich. Jod wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii i wzrost u dzieci.
Jak dużo można zjeść czereśni?
Nie należy przesadzać. Owoce najlepiej jeść zamiast posiłku i spożywać maksymalnie 300g. Są one dosyć sycące i jednocześnie nietuczące. Surowe czereśnie dość długo zalegają w żołądku wobec czego nie odczuwamy potrzeby spożywania innych posiłków co sprzyja osobom odchudzającym się,
Jak nie należy jeść czereśni?
Na pewno nie należy spożywać ich na czczo. Po zjedzeniu owoców nie należy popijać ich wodą ani mlekiem, bo może to spowodować biegunkę i dolegliwości brzuszne. Nie należy również spożywać owoców bezpośrednio przed posiłkami mięsnymi, ponieważ utrudniają trawienie zawartego w mięsie białka.
Ciekawostki
Rekord świata w pluciu pestką czereśni na odległość został ustanowiony w 2018 roku, wynosi 22m i należy do włoskiego przedsiębiorcy z branży informatycznej.
Ogonki czereśni zawierają mnóstwo garbników, olejków lotnych, kwasów organicznych i taniny. Jeżeli ich nie wyrzucisz a ususzysz, możesz sporządzić z nich herbatkę, która będzie działać lekko pobudzająco i będzie naturalnym środkiem odchudzającym, wyreguluje gospodarkę trawienną i będzie przeciwdziałała obrzękom.
Przekąska składająca się ze świeżych czereśni dostarczy część wody, której zwiększona podaż (min. 3l/dobę) warunkuje produkcję odpowiedniej ilości pokarmu dla dziecka u kobiet karmiących.
Uprawa czereśni wynosi 4% łącznej sumy upraw owoców z drzew i orzechów w Polsce. Produkowane jest ok. 20 tysięcy ton tych owoców – to całkiem dużo w porównaniu z morelami (1 tys. ton) ale wciąż mało porównując do popularnych jabłek (2441 tys. ton)
Plagą czereśni są larwy muchy – nasionnicy trześniówki, które występują zarówno w odmianach czerwonych, jak i żółtych. Jeśli na nie natrafimy, nie wyrzucajmy wszystkich czereśni do kosza. Można je oczyścić z larw, wkładając owoce do zimnej wody. Po kilku minutach wyjdą z nich larwy i osiądą na dnie naczynia.
Czereśnie tak naprawdę wywodzą się z wiśni – to jadalne owoce wiśni ptasiej. Owoce uwielbiane są przez ptaki. Szpaki, kosy czy wróble masowo objadają drzewa z owoców i zapobieganie temu to największe zmartwienie w uprawie czereśni.
Tylko w językach słowiańskich istnieją odrębne nazwy dla czereśni i wiśni. W językach romańskich, germańskich i anglosaskich nie ma takiego rozróżnienia! Mówi się na obydwa gatunki wiśnia, przy czym czereśnia to wiśnia słodka, a wiśnia to po prostu wiśnia lub wiśnia kwaśna – np. ang. cherry i sweet cherry, niem. Kirsche i Süßkirsche.
Szczególnym amatorem czereśni był francuski Król Słońce, czyli Ludwik XIV (*1638 †1715), który, jak podaje anegdota, nie bacząc na swój królewski majestat, łaził po drzewach ze zręcznością małpy i zjadał owoce wprost z gałęzi…
Najgrubsza czereśnia w Polsce rośnie w Myscowej (na terenie Lasów Państwowych) i ma 356 cm obwodu i 22 metry wysokości. Stan zdrowotny drzewa dobry, nadal obficie kwitnie i owocuje.
Najwyższa czereśnia w Krakowie rośnie na terenie rozlewni naturalnej wody mineralnej Perła Swoszowic przy ul Kąpielowej. Jej wysokość to ok. 24m.
Największą na świecie czereśnię znalazł włoski sadownik Martino Zanoni z farmy Sebastiano Zanoni w Paese (Treviso). Owoc miał ponad 30 mm średnicy, a waga wynosiła 24,9 gram. Tyle co bardzo małe jabłko.
Czereśnie są drzewami długowiecznymi i ich wiek może dochodzić a nawet przekraczać 100 lat. Z jednego takiego drzewa można zebrać nawet 300 kg owoców.
Nazwa czereśni wywodzi się od starożytnego miasta Cerasus, które leży na terenie obecnej Turcji. Stamtąd właśnie pozyskano pierwsze okazy tej rośliny
Czereśnie w Lokalnychprzysmakach
Lokalneprzysmaki polecają czereśnie z gospodarstwa sadowniczego w Owczarach. Czereśnie pochodzą ze starego nasadzenia i do ich uprawy nie są używane żadne środki chemiczne. Pan Tadziu corocznie walczy z całymi stadami szpaków, które uwielbiają jego czereśnie, a wręcz są od nich uzależnione. Walka jest nierówna, ale dewizą jest twierdzenie gospodarza:" ptakom należy się taka podaż owoców aby dla mnie też coś zostało" i dlatego ilość drzew w sadzie przewyższa możliwości okolicznych szpaków!
UWAGA w przyszłym roku Lokalneprzysmaki planują zorganizowanie pierwszej polskiej edycji zawodów w pluciu pestką czereśni na odległość. Plany były zakrojone już na rok 2020, ale szyki popsuł nam Covid i zakaz zgromadzeń publicznych. Jednak nie poddajemy się i startujemy w 2022 roku. Prosimy o treningi z tegorocznymi owocami I zgłaszanie chęci uczestnictwa. Mamy nadzieję, że rekord Polski przekroczy 10m, a po cichu liczymy, że pobijemy rekord świata . Zainteresowanym dostarczymy 1kg czereśni gratis z gospodarstwa w Owczarach w celach treningowych po uprzednim zgłoszeniu chęci uczestnictwa w zawodach.