Cytrus ekologiczny a konwencjonalny

Sezon na cytrusy rozpoczyna się w listopadzie i trwa do końca kwietnia. Akurat wtedy gdy w naszym klimacie dostępność lokalnych owoców i warzyw jest mocno ograniczona. Warto po nie sięgać jak najczęściej gdyż zwłaszcza w tym okresie są znakomitym uzupełnieniem naszej zimowej diety ubogiej w świeże owoce. Radzimy co warto wiedzieć i czego unikać zanim zaczniemy rozkoszować się soczystą pomarańczą, grejfrutem lub mandarynką.
W okresie zimowym w naszych sklepach można kupić przeróżne odmiany cytrusów które przyjeżdżają do nas z południa Europy. Wszyscy znamy i lubimy ich orzeźwiający smak. W tym natłoku towaru raz trafimy na owoce o fantastycznym smaku a nieraz wręcz nie da się ich zjeść. Wszystkiemu winne są sztuczki producentów którzy nieuczciwymi metodami poddają zielone , niedojrzałe owoce , „ szybkiemu dojrzewaniu” w etylenie. Przy zakupie cytrusów oprócz smaku ważne są również ich walory odżywcze oraz zdrowotne. Cytrusy to witaminowe bomby mają świetny wpływ na organizm pod warunkiem, że faktycznie są pełne witamin, a nie chemii.

Cytrus ekologiczny a cytrus konwencjonalny.
Uprawiane metodami konwencjonalnymi cytrusy są przesiąknięte chemią. zawierają prawie całą tablicę Mendelejewa. Są jedną z grup produktów najbardziej skażonych pestycydami, Przy ich uprawie stosuje się bardzo wysokie dawki pestycydów rzędu kilku kg pestycydów/ha. Po zerwaniu konserwuje się je środkami grzybo- i pleśniobójczymi , tak aby mogły w jak najlepszym stanie pokonać długa drogę z południa Europy. Pod piękną i błyszczącą skórką która świadczy jedynie o tym że owoc został pokryty warstwą wosku z dodatkiem substancji grzybobójczych w celu zabezpieczenia przed gniciem możemy trafić na owoce dojrzewające w etylenie których smak i wartości dla naszego organizmu są bardziej szkodliwe niż zdrowotne. Warto wiedzieć że używanie skórki takich cytrusów do wypieków jest wręcz zabronione, a przed zjedzeniem należy owoc starannie umyć i to najlepiej szczoteczką. Warto zrobić taki eksperyment- Należy potrzeć palcem wskazującym skórkę owocu i spojrzeć pod światło na opuszkę naszego palca. Jeśli jest na niej świetlisty proszek lub opuszka zaczęła nas piec jest to znak, że stopień skażenia chemicznego tego owocu jest wysoki.

Alternatywą są cytrusy pochodzące z upraw ekologicznych.
O uprawie eko cytrusów. Uprawa ekologiczna cytrusów oparta jest przede wszystkim na starych tradycyjnych metodach z czasów gdy człowiek nie mając do dyspozycji środków chemicznych podpatrywał przyrodę i uczył się metodą doświadczeń jak pozbyć się z ogrodu niepożądanych szkodników i chorób. Naturalne sposoby ochrony roślin przed szkodnikami polegają miedzy innymi na odpowiednim przycinaniu , nawadnianiu i sadzeniu roślin niezbyt gęsto aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza i przewietrzania roślin. Dodatkowo pomiędzy drzewkami sadzi się rośliny odstraszające szkodniki i żyjące z nimi w Eko symbiozie. Bardzo pomocne są również drapieżne chrząszcze, będące naturalnym wrogiem niektórych szkodników oraz pułapki feromonowe wykładane w ogrodzie. Nawożenie w ekologicznym sadzie ogranicza się do nawozów naturalnych pochodzenia zwierzęcego najczęściej pochodzących od bydła chowu własnego które jest niezbędnym „ składnikiem” każdego gospodarstwa ekologicznego. Pozostałe nawozy to szczątki roślinne powstające przy różnorodnej produkcji warzyw . Po czym poznać ekologicznego cytrusa Cytrusy uprawiane metodami organicznymi są zazwyczaj niezbyt kształtne i wspaniale wyrośnięte. Ich skórka posiada wiele przebarwień i jest chropowata nie błyszczy tak efektownie, ponieważ nie jest chemicznie zabezpieczana na czas transportu. Soczystość i smak owocu pozostaje na długo w naszej pamięci a ich skórkę można stosować zarówno do wypieków jak i przetworów, konfitur i dżemów.. Owoce pochodzące z ekologicznych upraw często mogą być spożywane nawet przez osoby, którym wydaje się, że są uczulone na cytrusy. W wielu wypadkach uczulenie jest wynikiem chemii i w przypadku gdy owoc jest naprawdę ekologiczny , może się okazać, że wcale nie uczula.
© Comarch SA 2017. All rights reserved Powered by Comarch e-Sklep ®